Obrońcom Westerplatte

We wtorek, 7 września 2021 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte. Główna część obchodów rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Następnie uczestnicy przeszli na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury, na murach którego umieszczona jest tablica pamięci obrońców Westerplatte. Po hymnie państwowym i apelu pamięci zebrani wysłuchali prelekcji Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji  Historycznej IPN w Kielcach. „Prawie pół załogi na Westerplatte stanowili żołnierze z Kielc, Starachowic, Jędrzejowa oraz innych miejscowości i wsi” – powiedział. 80 naszych żołnierzy znalazło się na północy kraju.

Na zakończenie uroczystości, zgromadzeni udali się na Cmentarz Stary w Kielcach, gdzie zapalono znicze na grobach Westerplatczyków z regionu świętokrzyskiego.

W uroczystościach upamiętniających Westerplatczyków z regionu świętokrzyskiego, brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły, w skład którego wchodzą: Diana Gos, Magdalena Wijas i Mateusz Porzuczek. Uczniowie godnie reprezentowali Szkołę Podstawową im. Józefa Piłsudskiego w Rykoszynie.

Galeria zdjęć!!!