86. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Siwy strzelca strój!
Hej, hej, Komendancie,
Miły wodzu mój!

My, mieszkańcy Rykoszyna, możemy być dumni, że tak wspaniała postać była w naszej okolicy, a wydarzenia, które się tu rozgrywały miały istotne znaczenie dla naszego kraju”. Takimi słowami uczniowie klasy VI i VIII zakończyli przygotowany przez siebie apel, na którym upamiętnili 86. rocznicę śmierci naszego patrona.

W środę 12 maja minęło dokładnie 86 lat od śmierci tego wielkiego i wspaniałego bohatera narodowego. Józef Klemens Piłsudski, urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie. Był działaczem społecznym i niepodległościowym, żołnierzem, politykiem, mężem stanu, członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódcą w kraju, twórcą Organizacji Bojowej PPS i Polskiej Organizacji Wojskowej, kierownikiem Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu, naczelnym wodzem Armii Polskiej, Naczelnikiem Państwa, pierwszym marszałkiem Polski, przywódcą obozu sanacji po przewrocie majowym, dwukrotnym premierem Polski, wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP. Nasza miejscowość – Rykoszyn pojawia się w kontekście Józefa Piłsudskiego i historii Polski walczącej o niepodległość 17 sierpnia 1914 roku. Wieczorem, tego dnia, zgrupowanie dowodzone przez Piłsudskiego przemaszerowało do Rykoszyna. To właśnie tu zapadły bardzo ważne decyzje wpływające na dalsze funkcjonowanie oddziałów Wojska Polskiego.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali, pod opieką swoich wychowawców, program artystyczny, który miał na celu upamiętnienie i uhonorowanie Józefa Piłsudskiego. Po apelu Pani Dyrektor Agata Skalska, przewodnicząca Rady Rodziców Anita Podsiadły i przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Oliwier Głuch, w asyście pocztu sztandarowego, przemaszerowali pod pomnik patrona, aby złożyć kwiaty i uczcić patrona minutą ciszy.

Jesteśmy niezwykle dumni, że nasza szkoła nosi imię takiego wielkiego Polaka-Patrioty!
Galeria zdjęć!!!

Te wpisy mogą Cię zainteresować