9 MAJA 2020 DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, panią Jolantą Marzec, Joanną Kowalską oraz Jolantą Świebodzką, jak co roku włączyli się w obchody Dnia Europy. W tym roku przybrały one nieco inną formę. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Kielce, z którym współpracuje nasza szkoła, ogłosił konkurs #DzieńEuropy2020 #EUChallenge, w którym wzięli udział nasi uczniowie. Nie zabrakło twórczych pomysłów, których efekty możemy podziwiać na załączonych zdjęciach i nagraniach.
Galeria prac uczniów!!!
Nagrania uczniów!!!

W galerii zamieszczamy także zdjęcia ze szkolnych obchodów tego święta z ubiegłych lat. Niech będą one przypomnieniem miło spędzonych chwil naszej małej społeczności uczniowskiej.
Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Tego dnia przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana oraz 16 rocznica przystąpienia Polski do UE. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.
Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.
Aby uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. W tym roku z okazji Dnia Europy instytucje UE chcą przez internet wyrazić uznanie dla Europejczyków, którzy w duchu solidarności pomagają Unii przezwyciężyć kryzys wywołany koronawirusem.
Symbole UE
Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich.
„Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie.
Euro jest oficjalną walutą w 19 z 27 państw członkowskich UE. Zostało wprowadzone w 2002 r. po trwającym ponad 40 lat okresie przygotowań. Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska są odpowiedzialne za utrzymywanie jego wartości i stabilności oraz za ustanowienie kryteriów, jakie kraje UE muszą spełnić, aby móc przystąpić do strefy euro.
Hymn UE to fragment IX Symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena w 1823 do tekstu poematu Fryderyka Schillera „Oda do radości” z 1785 r.
Warto pamiętać o tym, że jednym z symboli Unii jest jej maskotka, nosząca imię Syriusz. Pochodzi ona od nazwy najjaśniejszej z gwiazd, ale na tym jej podobieństwa do nich się kończą.