Z wizytą u dzielnych strażaków

W piątkowy poranek (20 września 2019r) wybraliśmy się na wycieczkę do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Na miejscu powitali nas: młodszy ogniomistrz Piotr Łodej i starszy sekcyjny Marcin Siciarski, którzy zostali naszymi przewodnikami.
Pierwsze kroki skierowaliśmy do sali edukacyjnej „Ognik”, gdzie odbyło się szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Dowiedzieliśmy się, jak należy postępować w razie pożaru. Utrwalaliśmy wiedzę na temat znaków bezpieczeństw.

Galeria zdjęć!!!

Ponadto strażacy uświadomili nam, że pożar może wybuchnąć bardzo szybko, wystarczy bodziec elektryczny (tlen, podpałka i paliwo-wszystko, co może się zapalić). Sprawdzaliśmy temperaturę drzwi, za którymi za symulowany był pożar. Wiemy już, że dotykamy wierzchnią stroną dłoni i pod żadnym pozorem ich nie otwieramy, bo to tylko podsyci płomień. Po szkoleniu mamy świadomość, że ogień zgaśnie bez tlenu.
Strażacy przypomnieli nam, jak należy się zachować w sytuacjach zagrażających życiu. Przedstawiali jakie numery telefonu wybrać i w jaki sposób składać meldunek.
Podczas szkolenia uzupełnialiśmy wiedzę dotyczącą zabezpieczeń, jakie powinny być zastosowane w każdym domu: czujka czadu, dymu i oczywiście sprawna wentylacja, która jak podkreślali strażacy niejednokrotnie, może zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.
Po szkoleniu wyłoniony został najaktywniejszy uczeń – Tomasz Radoszewski, który w symboliczny sposób – trzykrotne uderzenie dzwonka zakończył szkolenie.
Druga część naszej wycieczki to oglądanie wozów strażackich i sprzętu, jaki jest wykorzystywany podczas akcji ratowniczych. Musimy się uczciwie przyznać, że podziwialiśmy to wszystko z zapartym tchem. Mogliśmy wszystkiego dotknąć, siedzieliśmy też w wozie strażackim i jeszcze coś. Zdecydowaliśmy, że jedna z naszych pań na chwilę przemieni się w strażaka.
Na koniec dowiedzieliśmy się od naszych przewodników, jaką ścieżkę trzeba przebyć, by zostać zawodowym strażakiem. Część chłopców zafascynowana wizytą deklarowała,że to będzie ich przyszłość.
A jeśli mowa o przyszłości to nie możemy zapomnieć, jak się to wszystko zaczęło. Przed budynkiem Straży znajduje się historyczny wóz strażacki, który ciągnęły na akcję żywe konie, a nie mechaniczne jak dziś.
Podziękowaliśmy naszym gospodarzom za ciekawe spotkanie i pożegnaliśmy się życzeniami „Tyle samo powrotów, co wyjazdów!”
Do szkoły wróciliśmy uśmiechnięci z bagażem nowych umiejętności i doświadczeń.
W wyprawie brali udział przedstawiciele klas: I, II, III, IV, V, VI a, VI b pod opieką pań: Teresy Piotrowskiej i Jolanty Świebodzkiej, a wszystko to w ramach realizacji działań związanych z realizowanym w naszej placówce Projektem „Razem dla bezpieczeństwa w powiecie kieleckim”.

Te wpisy mogą Cię zainteresować

Skip to content