Obchody 85. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Pani Dyrektor Agata Skalska wraz z Radą Rodziców: Anitą Podsiadły, Justyną Lotko i Marcinem Adachem, a także uczennicami: Martą Adach, Mają Lotko i Amelią Podsiadły, udali się wieczorem 12 maja 2020 r. do Kielc, w celu oddania hołdu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Rada Rodziców dumnie trzymała sztandar naszej szkoły, a Pani Dyrektor wraz z uczennicami zapaliła znicz pod pomnikiem Marszałka.
Galeria zdjęć!!!

Obchody związane z 85. rocznicą śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się przed pomnikiem na Placu Wolności w Kielcach. – Bądźmy dumni z tej Polski niepodległej i wolnej, tak jak był dumny i dla niej poświęcił swoje życie Józef Piłsudski – mówił senator Krzysztof Słoń, przypominając o tym, że Kielce to miasto, które Józef Piłsudski ukochał. – To dla niego była jutrzenka nadziei, to był cel tej pamiętnej, z 1914 roku, wyprawy legionowej z Krakowa, to dla niego wreszcie było miasto, w którym po raz pierwszy można było poczuć naszą polską państwowość. Właśnie dzięki niemu – przypomniał senator Krzysztof Słoń.
Punktualnie o godzinie 20.45 w godzinę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego rozbrzmiała pieśń I Brygady Legionów Polskich, ulubiona przez Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości nie mogło nas zabraknąć. – Musieliśmy dzisiaj tu być. Józef Piłsudski stanowi dla nas wzór do naśladowania. Walczył o naszą wolność, o to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju – mówiły zgodnie nasze uczennice. – Wybór patrona odbył się demokratycznie, a decyzję o tym podjęła cała społeczność szkolna, której od samego początku zależało na tym, aby patron był związany z Rykoszynem. Jak dobrze pamiętamy to dokładnie tutaj 17 sierpnia 1914 roku zatrzymał się oddział strzelców Józefa Piłsudskiego. Józef Piłsudski stacjonował w Rykoszynie. Przybył tu wraz z legionami – przypomina dyrektor szkoły, Agata Skalska.
Ze względu na zachowanie szczególnych środków ostrożności, koniecznych w związku z epidemią koronawirusa, tegoroczne uroczystości związane z uczczeniem rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego były dużo bardziej skromne niż zazwyczaj, nie zmieniło to jednak faktu, że obchody miały niezwykle podniosły charakter.

Te wpisy mogą Cię zainteresować

Skip to content