Spotkanie z paleontologiem

W środę 17 lutego w naszej szkole miało miejsce niecodzienne spotkanie. Pani dyrektor Agata Skalska zaprosiła uczniów klasy II i III na ciekawą prelekcję „Przez Arktykę na Marsa”, którą poprowadził pan dr hab. Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii  Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS.

Fotorelacja ze spotkania!!!

Pan paleontolog z wielką pasją opowiadał ciekawostki o poszczególnych dinozaurach, wyjaśnił teorie wyginięcia tych zwierząt, a także wytłumaczył, iż dzięki znaleziskom możemy podziwiać odtworzone modele tych jakże pięknych, ale i bardzo niebezpiecznych stworzeń. Dowiedzieliśmy się również i zobaczyliśmy doświadczenia badawcze zdobyte w czasie wielu ekspedycji naukowych, m.in. do Mongolii, Indii, USA, Japonii, Arktyki i Antarktydy. W roku 2004 pan Błażejowski brał udział w programie FMARS, (jako jedyny Polak w siedmioosobowej, międzynarodowej grupie naukowców), prowadzonym przez Mars Society i NASA na wyspie Devon (Arktyka kanadyjska). Program był elementem międzynarodowych przygotowań do pierwszej załogowej misji na Marsa. Realizował tam również własny projekt badawczy: Analiza osadów jeziornych krateru Haughtona na wyspie Devon w Arktyce kanadyjskiej. W lipcu 2014 roku Instytut Paleobiologii PAN zorganizował ekspedycję badawczą na wschodnią Grenlandię. Uczestnikiem tej wyprawy był również pan Błażej Błażejewski.
Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali i obejrzeli przekazane doświadczenia badawcze pana dr Błażeja Błażejowskiego, szczególnie zainteresowani byli pingwinami Adeli. Po zakończeniu prelekcji, uczniowie otrzymali miłe niespodzianki. Były to woreczki i kubeczki z logo Nordkalk Miedzianka. Ta lekcja pozostanie na długo w pamięci uczniów klasy. Być może któryś z naszych uczniów zechce zostać w przyszłości paleontologiem?