Wiwat 3 maja! Wiwat Konstytucja!

Już jutro obchodzić będziemy Święto Konstytucji 3 Maja i chociaż nie możemy go uczcić, jak co roku w formie uroczystej akademii, to i tak społeczność szkolna pamięta i stara się ten ważny w historii naszego kraju dzień uświetnić. Zanim jednak o działaniach naszych uczniów i nauczycieli kilka faktów z historii tego Święta.
Święto Narodowe Trzeciego Maja3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli surowo karani przez policję. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

Uczniowie naszej szkoły, w tym wyjątkowym czasie, również wykazując się patriotyzmem i przywiązaniem do historii naszego kraju, nie zapomnieli o uczczeniu tego Święta. Panie Beata Szwarc i Sylwia Giemza, przy technicznym wsparciu pana Pawła Wijasa, starały się skoordynować zdalnie szkolne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Nasza uczennica Gabriela Pietrzykowska z klasy VII wyrecytowała dla nas wiersz O dniu radosny.
Grupa uczniów dla uczczenia Święta Konstytucji 3 Maja napisała własne wiersze, są to: Gabriela Pietrzykowska kl. VII, Justyna Cieszyńska kl. VII, Julia Sidło kl. VI a, Amelia Kojac kl. V, Nadia Lesiak kl. V, Oliwier Głuch kl. V i Marcel Rabiej kl. V.
Również w ramach zajęć świetlicowych uczniowie przygotowali prace plastyczne, aby w ten sposób świętować ten wyjątkowy dzień.
Także pani Jolanta Świebodzka ze swoimi uczniami na muzyce i plastyce włączyli się w obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja.

Wiersze naszych uczniów
Nagrania wideo i audio z występów uczniów
Galeria prac plastycznych
Lista uczniów którzy wykonali prace związane ze Świętem 3 Maja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *