Spotkanie z policjantką

11 marca 2022r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie uczniów z sierż. sztab. Małgorzatą Perkowską-Kiepas z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach z Zespołu do walki
z Cybrprzestępczością Wydziału do walki Przestępstw Gospodarczych
, którego tematem było bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni oraz zjawisko hejtu. Gościa powitała pani Dyrektor Szkoły – Agata Skalska.

Spotkania przeprowadzono w czterech grupach:

• klasa IV
  • klasa V
  • klasy VI-VII
  • klasy VIII a- VIII b

Zapraszamy do galerii!!!

Podczas prelekcji policjantka przybliżyła znaczenie słowa hejt oraz sposobu w jaki to zjawisko narusza prawa człowieka. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są rodzaje hejtu, a także jakie konsekwencje karne grożą za tego typu przestępstwa. Podczas spotkania dzieci pod kierunkiem policjantki obaliły jeden z powszechnie panujących mitów i ustaliły, że NIKT NIE JEST W SIECI ANONIMOWY. Policjantka instruowała jak bezpiecznie i właściwie poruszać się w sieci. Podkreślała, że skoro w świecie wirtualnym nikt nie jest anonimowy to wszystko, co zostanie polubione, skomentowane, czy dodane „zostaje tam do końca świata i jeden dzień dłużej”. Wskazywała uczniom sposoby radzenia sobie z mową nienawiści i miejsca gdzie zgłaszać tego typu przestępstwo, kiedy sami staliby się ofiarą takiego zachowania. Uczniowie dowiedzieli się o odpowiedzialności karnej nieletnich za popełnianie czynów karalnych oraz  udostępnianie m.in. wizerunku osób bez ich zgody na portalach społecznościowych. Na koniec obejrzeli film związany z cyberprzestępczością. Dzisiejsze spotkanie na długo zapadnie naszym uczniom w pamięci, a zdobyte informacje pozwolą zachować bezpieczeństwo w przyszłości.
Za przeprowadzone prelekcje podziękowała funkcjonariuszce pani Dyrektor, do słów wdzięczności dołączyli też przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.

Te wpisy mogą Cię zainteresować