EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

7 czerwca 2023r. został przeprowadzony EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
Cele tego egzaminu to:
• popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
• kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,
• popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
• popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Zaproszenie na egzamin przyjęli funkcjonariusze policji z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach- sierżant sztabowy Tomasz Kilmczewski.
Zapraszamy na fotorelację 😊

Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego uczniowie musieli zmierzyć się z egzaminem z części teoretycznej, który polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań. W ten sposób sprawdzona została ich wiedza dotycząca znajomości znaków drogowych, przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania pojazdem w ruchu drogowym oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. W części praktycznej uczniowie musieli wykazać się techniką sprawnej jazdy na rowerze, która polegała na wykonaniu następujących zadań: przygotowanie do jazdy, ruszanie z miejsca, wsiadanie i zsiadanie z roweru, utrzymanie kierownicy jedną ręką, jazda do przodu po prostej i łukach, jazda po łukach w kształcie cyfry 8, hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonych miejscach.
Uczniowie, którzy udowodnili, że znają przepisy ruchu drogowego oraz zaprezentowali swoje umiejętności w jeździe na rowerze, uzyskali wynik pozytywny. Do egzaminu przystąpili uczniowie z klasy IV, VI i VII.
Wszyscy uczniowie pomyślne przebrnęli przez egzamin teoretyczny i praktyczny i otrzymają oni KARTĘ ROWEROWĄ – „pierwsze swoje prawo jazdy”, które uprawnia do kierowania rowerem, hulajnogą elektryczną i innymi urządzeniami elektrycznymi oraz pojazdem zaprzęgowym (po ukończeniu 15. roku życia).
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie karty rowerowej dla pewnej grupy wiekowej jest obowiązkowe!
Młodym kierowcom serdecznie gratulujemy !