Nasza szkoła „Świeci Przykładem”

Szkoła Podstawowa im. J. Piłsudskiego w Rykoszynie pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach i realizuje założenia pilotażowego konkursu „Odblaskowa szkoła” koordynowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W roku 2023/2024 program ten obejmie po raz pierwszy województwo świętokrzyskie, podkarpackie oraz śląskie.

Bierzemy udział w konkursie, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że rolą szkoły jest nie tylko edukowanie, ale również dbanie o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły, a to ściśle wpisuje się w cel konkursu, którym jest wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe oraz zwrócenie uwagi na obowiązek korzystania z nich po zmroku przez wszystkich pieszych i dzieci i dorosłych, oraz rowerzystów.
W związku z powyższym podjęto szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości naszych podopiecznych. Każdy uczeń i przedszkolak z kl. „0” otrzyma opaskę odblaskową ufundowaną przez Szkolną Rade Rodziców. Warto też wspomnieć, że placówkę cyklicznie odwiedza mł. asp. Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, który prowadzi prelekcje na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zorganizowany został szkolny konkurs plastyczny: „Odblaski mam, ponieważ o bezpieczeństwo własne i innych dbam”. Mamy nadzieję, że w zadanie plastyczne zaangażują się wszyscy uczniowie i przedszkolaki. Oczywiście najpiękniejsze prace zostaną nagrodzone. Ponadto pragniemy powstałe plakaty wyeksponować w gablotach sołtysów na terenie naszej gminy, tak aby przekaz naszych młodych artystów miał szerszy zasięg. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy będą podziwiać ich prace, wyciągną właściwe wnioski i założą odblask, aby zwiększyć swoje i innych bezpieczeństwo ????.