Projektujemy jubileuszowy banknot – „Polski złoty ma 100 lat”

Nasza placówka podjęła działania wynikające z realizacji projektu „Polski złoty ma 100 lat”, w ramach którego, w tygodniu poprzedzającym ferie zimowe odbyły się zajęcia plastyczne w klasach I-VIII. Uczniowie mieli możliwość poznać historię polskiej jednostki monetarnej. Dowiedzieli się, że projektantem aktualnie obowiązującej szaty graficznej polskiej waluty jest Andrzej Hejdrich (ur.: 6.11.1928r. – 20.10. 2019r.). Dowiedzieli się jak na przestrzeni czasu, zmieniał się wizerunek polskiej waluty. Wiedza co to takiego awers i rewers.
Galeria zdjęć!

Podczas zajęć poznali zasady dotyczące projektowania banknotu. Wiedzą, że musi się tam znaleźć wizerunek osoby wyjątkowej, która nie jest postacią fikcyjną, a realną (awers) i oczywiście musi być narodowości polskiej. Ponadto powinna to być osoba powszechnie szanowana i poważana, która miała znaczący wpływ na losy Polski lub świata. Może nią być: władca, przywódca, wojskowy, polityk, naukowiec, kompozytor, pisarz, poeta, malarz lub inna osoba zasłużona. Na rewersie ma się znaleźć symbol, który ściśle jest związany z tą postacią. Oczywiście nie może zabraknąć naszego godła- Orła Białego.
Każda klasa swój projekt wykonuje w innej technice plastycznej: rysunek kredkami ołówkowymi, świecowymi, flamastrami, szkic ołówkiem, lawowanie, malowanie farbami plakatowymi i akwarelowymi, grafika- matryca z plasteliny.
Kolejne spotkanie po feriach.

Te wpisy mogą Cię zainteresować

Skip to content