Sukces w Międzynarodowym Konkursie „Matematyka Bez Granic”

Klasa 6 godnie reprezentowała naszą szkołę uzyskując 1  miejsce w regionie przy krajowym komitecie organizacyjnym MK oraz 11 miejsce w Polsce.
Konkurs organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. Ma niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy. Jego celem jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami, regionami i szkołami. Konkurs proponuje interdyscyplinarne zadania i jest adresowany do szerokiego kręgu uczniów, nie tylko do najlepszych matematyków. Liczą się w nim także: umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe i plastyczne (konstrukcje, wycinanki, budowanie modeli brył). Przygotowanie do konkursu bardzo integruje zespół klasowy.
Zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym i w innych dziedzinach nauki. Są skorelowane z innymi przedmiotami. Dla polskiej szkoły są to zadania bardzo nietypowe. Na ogół nie wymagają uzasadnienia, ale wypracowania konkretnego algorytmu postępowania. Mają zróżnicowany stopień trudności i tematykę, więc każdy uczeń w klasie może się czymś wykazać. Jedno z zadań podane jest w językach obcych (my wybraliśmy j. angielski) i tak też trzeba zapisać jego rozwiązanie.
Nasza klasa rywalizowała w kategorii Junior rozwiązując 9 zadań. Uczniowie pokazali, że świetnie radzą sobie z nietypowymi zadaniami i są zgranym zespołem.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !

Te wpisy mogą Cię zainteresować

Skip to content