Światowy Dzień Wody

Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone jest corocznie 22 marca. Celebrujemy go także i my, wspólnie z  PAH, podnosząc świadomość na temat globalnych wyzwań wodnych.
W tym roku świętujemy pod hasłem „Woda dla pokoju”.
Podstawowym celem Światowego Dnia Wody jest podniesienie świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Święto ma przypominać, że:

  • dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
  • na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej,
  • jesteśmy za to współodpowiedzialni,
  • oszczędzanie wody to za mało.

W tym miejscu należy sobie uświadomić, że brak wody oznacza nie tylko kłopoty w życiu codziennym (takie jak utrudnienia w kąpieli, czy spłukiwaniu toalety), ale także śmiertelne choroby i pogłębiająca się nędza. Obchody święta przyczyniają się do zwiększenia szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona.
W tym roku nasza placówka aktywnie włączyła się do realizacji programu edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej. W szkole realizowana jest ścieżka „ Wirtualna woda” . PAH Polska Akcja Humanitarna zajmuje się również niesieniem pomocy w zakresie dostępu do wody.
Pomagaj z Polską Akcją Humanitarną!
Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, możesz pomóc. Realnie wpłynąć na ludzkie losy przy pomocy tego, co umiesz, lubisz, znasz. Każdy z nas może wesprzeć budowę studni https://pomagamy.pah.org.pl/

Zachęcamy do zapoznania z krótkimi filmami:
Oszczędzanie wody to za mało – animacja edukacyjna | PAH

https://www.youtube.com/watch?v=_yxt_rK0tOc&t=16s

Woda nie tylko w kranie  https://www.youtube.com/watch?v=AB0RFjndmWU

Będę jak koliber https://www.youtube.com/watch?v=_xNdvAfJyFg&list=UUXPjucFLbruqBnGZAw8h1bg&index=3

Te wpisy mogą Cię zainteresować

Skip to content