Zbieramy nakrętki na rehabilitację dla Zosi

Zosia przyszła na świat w styczniu 2021 roku jako pozornie zdrowe dziecko, otrzymując 10 punktów w skali Apgar. Od początku jednak wykazywała problemy z karmieniem, podczas którego występowało krztuszenie pokarmem.
W kolejnych miesiącach pojawiły się kolejne problemy z rozkładem napięcia mięśniowego. W końcu trafiła do szpitala z objawami przepukliny pępkowej, skrajnie niskim napięciem mięśniowym, słabym przyrostem masy ciała i dalszymi problemami
z karmieniem, którym towarzyszyło także charakterystyczne charczenie.

Wykonane badania genetyczne potwierdziły diagnozę lekarzy –
u Zosi stwierdzony został zespół cri du chat, zwany inaczej zespołem kociego krzyku. Jest to bardzo rzadka choroba genetyczna, występująca raz na 50 tysięcy urodzeń, spowodowana utratą części krótkiego ramienia chromosomu 5. Do jej charakterystycznych objawów należą: dysmorfia twarzoczaszki, niskie napięcie mięśniowe, trudności z ssaniem, zmiany kostno-stawowe, niskorosłość, opóźnienie rozwoju psychoruchowego oraz niepełnosprawność intelektualna. Charakterystyczny koci płacz, od którego nazwę wzięła choroba, wynika z nieprawidłowości w budowie krtani dziecka.

Zosia wymaga stałej opieki lekarzy oraz intensywnej rehabilitacji, dlatego nasza szkoła włącza się w pomoc i wszystkie zebrane nakrętki z naszego szkolnego serduszka od Nordkalk Miedzianka będą trafiały właśnie do Zosi. Zachęcamy wszystkich uczniów i mieszkańców Rykoszyna do wspierania tego szczytnego celu. Pomóżmy wspólnie Zosi!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *