Ziemia – Nasz Dom

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku,
a święto to przypada 22 kwietnia i ma na celu szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii.
W tę piękną akcję zaangażowane są 192 kraje świata. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Program oraz tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem:  „PLANETA   KONTRA   PLASTIK”.

Niestety nie zawsze uświadamiamy sobie, jaka Ziemia jest piękna, fascynująca, ciekawa, różnorodna i ważna dla wszystkich, którzy ja zamieszkują. Musimy zrozumieć, że  niewłaściwa działalność człowieka może być dla przyszłych pokoleń, a może już i dla nas, katastrofalna w skutkach.

Z pewnością każdy z nas słyszał takie określenia jak recykling, czy segregacja odpadów, ale czy rzeczywiście przywiązujemy do nich uwagę? Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wpływamy na środowisko? Dlatego z okazji Dnia Ziemi 2024 przeprowadzimy proekologiczną rewolucję Waszej świadomości.  Naszym wspólnym mottem niech się stanie krótki, ale jakże głęboki w swojej treści wiersz Wisławy Szymborskiej  „Z elementarza”

Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec.
Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.
Najwyższą formą działania – walka o pokój tej Ziemi.
Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi.

O tak, bracia, o tak

Siłami walczyć wspólnymi.

25 kwietnia w naszej szkole odbył się Koncert dla Ziemi – była to okazja do uczczenia Dnia Ziemi. Podczas koncertu uczniowie prezentowali swoje talenty, ale co równie ważne, sami wcielili się też w rolę edukatorów. Ich występy podziwiali nauczyciele, pracownicy, koledzy i koleżanki ze szkoły z Panią Dyrektor na czele. Młodzi artyści wyśpiewali swój manifest mówiący o konieczności zastosowania zasad segregacji odpadów, oszczędzania wody i prądu, dbania o dobry klimat oraz innych mieszkańców naszej planety. We wszystkich utworach dało się wychwycić jedną wspólną myśl, że kilka pozytywnych zmian w codziennych nawykach, może znacznie przyczynić się do ochrony środowiska. Liczą się nawet małe kroki. Uczniowie zachęcali, aby pięknie żyć i kochać świat, bo Ziemia to wyspa zielona, to dom dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było posadzenie drzewek przez przedstawicieli każdej klasy. W to działanie również włączyła się Pani Dyrektor – Jolanta Laskowska, która pomagała młodym ogrodnikom w tym niełatwym zadaniu. Od dzisiaj każda klasa ma swój namacalny, żywy wkład w ratowanie planety i każdego dnia może prowadzić obserwacje i cieszyć się wzrostem swojego drzewka.

Innym przejawem troski o czyste środowisko było włączenie się do Gminnej Akcji Sprzątania Świata, która odbyła się 12 kwietnia.
W tym dniu uczniowie pod opieką nauczycieli, zaopatrzeni w dobre humory, pełni zapału i uzbrojeni w niezbędny sprzęt wyruszyli
w teren. Każda grupa udała się według wcześniej ustalonego
i przyjętego harmonogramu w wyznaczone miejsce.

Uczniowie bardzo się zaangażowali w pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Wszyscy doskonale wiedzieli, że nie jest to spacer, a misja ratunkowa. W swoich workach zgromadzili pokaźne ilości różnego rodzaju śmieci. Odkryli też składowisko odpadów poremontowych, które uprzątnęli. Zebrane śmieci zostały ustawione w wyznaczonych miejscach i zgłoszone do odbioru.

W wyniku przeprowadzonej akcji zebrano około 30 worków śmieci.

Jesteśmy ogromnie dumni z postaw, jakie prezentują nasi uczniowie i zachęcamy wszystkich do naśladowania ich.

Zapraszamy do fotorelacji