„Sprzątanie świata – Polska”

„Sprzątanie świata – Polska” jest akcją, która stanowi część międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World (Sprzątanie Świata) wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w  1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.
Niestety bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wyrzucając nawet pojedyncze śmieci, przyczyniamy się do zanieczyszczania naszej planety.  Sprzątanie Świata jest kampanią, która łączy ludzi na całym świecie w celu zebrania odpadów zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Ponadto, ważne jest to, że sama akcja przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Galeria zdjęć!!!

W naszej szkole przygotowania do tegorocznej akcji rozpoczęliśmy od zaprojektowania przez uczniów plakatów, które zostały wyeksponowane na wystawie szkolnej. Rozpropagowaliśmy też hasło tegorocznego przedsięwzięcia, prezentując je na gazetce. O naszych planach zostali powiadomieni rodzice, a sama akcja odbyła się pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia i we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Piekoszowie – Referat Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska, który to zaopatrzył nas w rękawiczki i worki na śmieci.
W dniu akcji – 29.09.2023 uczniowie i przedszkolaki pod opieką nauczycieli wyruszyli  patrolować wyznaczone tereny zielone w pobliżu szkoły. Wszyscy bardzo się zaangażowali w pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Doskonale wiedzieli, że nie jest to spacer, a misja ratunkowa dla naszej planety. Zebrane odpady zostały złożone w miejscach do tego wyznaczonych. Zebraliśmy około 40 worków odpadów. Dzięki tym działaniom nasza mała ojczyzna stała się czystsza. Niestety ze smutkiem musimy donieść, że zostało odkryte składowisko opon. O jego położeniu powiadomimy odpowiednie służby. Mamy też bardzo dobre wieści! Z radością odnotowaliśmy fakt, że tereny, które w roku ubiegłym posprzątaliśmy pozostały czyste i porasta je teraz piękna, bujna zieleń.
Nasi uczniowie wiedzą, że priorytetem akcji Sprzątanie Świata oprócz tego, aby pozbierać śmieci i likwidować dzikie wysypiska jest przede wszystkim propagowanie postawy współodpowiedzialności za środowisko naturalne i dawanie o tym świadectwa własną postawą. Pragniemy, aby nasi uczniowie byli inspiracją. Dlatego zachęcamy do włączenia się w misję sprzątania planety przez cały rok. Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz i czy idziesz na spacer dłuższy, czy krótszy, czy z rodziną, czy z przyjacielem zabierz ze sobą worek i zbierz napotkane po drodze śmieci, a świat stanie się czystszy i zdrowszy. Jeśli każdy podniesie tylko jeden śmieć, to o ten jeden będzie mniej, a jeśli wszyscy to zrobimy, to zbierzemy wszystkie śmieci.
Dziękujemy przedszkolakom, uczniom, nauczycielom za aktywny udział i gratulujemy postawy i wspólnego działania dla Ratowania Ziemi!