Bezpieczeństwo dzieci na wsi

W gospodarstwie rolnym jest sporo miejsc, maszyn oraz różnego rodzaju urządzeń, które są niebezpieczne dla dzieci. Nawet codzienne obowiązki mogą stwarzać wiele zagrożeń. Aby to wszystko uświadomić naszym uczniom, wybraliśmy się z wizytą do gospodarstwa agroturystycznego w Łosieniu.
W tym malowniczo położonym zakątku powitali nas gospodarze – Państwo Anna i Bogusław Piotrowscy, główny koordynator projektu „Razem dla bezpieczeństwa w powiecie kieleckim” – Stanisław Golmento z Powiatowej Inspekcji Pracy oraz pan Łukasz Fronk z Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Kielcach. Gościem specjalnym był pan wójt gminy Piekoszów – Zbigniew Piątek.
Na początek cukierki dla dzieci 😊 i garść informacji od pana Stanisława Golmento o miejscu, w którym się znaleźliśmy i celu spotkania. Głos zabrał również pan wójt oraz pani dyrektor – Agata Skalska, która nam towarzyszyła.
Galeria zdjęć!!!

Następnie dzieci zostały podzielone na dwie grupy, z których każda uczestniczyła w szkoleniu na temat:
– „Bezpieczeństwo dzieci na wsi”
– „Zbieram grzyby, które znam, bo o życie i zdrowie dbam”
Pierwsze poprowadzili panowie – Stanisław Golmento i Bogusław Piotrowski, podczas którego dzieci zwiedzały gospodarstwo, oglądały maszyny i urządzenia rolnicze. Poznały zasady związane z bezpieczeństwem pracy na roli i hodowlą zwierząt. Miały też możliwość obejrzeć miejsce, gdzie produkowane są tradycyjne, pyszne wyroby wędliniarskie, o czym można się było przekonać podczas przygotowanej dla nas degustacji.
Tematyką dotyczącą znajomości grzybów i tragicznych skutków spożywania trujących egzemplarzy zajął się pan Łukasz Fronk. Dzieci miały możliwość oglądać wyeksponowane okazy znalezione w okolicznych lasach. Z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w prelekcji. Podziwiały gatunki grzybów, których do tej pory jeszcze nigdy nie widziały między innymi: gwiazdosz, pięknoróg. Prelegent zwrócił uwagę uczniów na inne zagrożenia, jakie ukrywa las, a między innymi kleszcze. Uświadomił, jak istotne jest odpowiednie ubieranie się i oględziny siebie po spacerach w lesie.
Podczas przygotowanych działań nie zabrakło też zabawy konkursów i krótkiego quizu z zakresu wiedzy na temat bezpieczeństwa na wsi. Uczniowie bez problemu poradzili sobie z pytaniami, a w nagrodę otrzymali upominki.
Za ciekawe spotkanie podziękowaliśmy naszym gospodarzom i prelegentom, wręczając własnoręcznie wykonane upominki. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
W wyjeździe wzięli udział przedstawiciele z klas: V – VIII. Pieczę nad nimi sprawowały Panie: Teresa Piotrowska, Joanna Kowalska i Jolanta Świebodzka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *