Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem”

Biblioteka szkolna przystąpiła do III edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”, która w tym roku odbyła  się w dniach 29 września – 5 października z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

Główne cele akcji to: promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symboliki, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Fotorelacja!!!
Pierwszym działaniem była wystawa książek o dobroci serca. Wystawę przygotowali uczniowie Kółka bibliotecznego. Każdy czytelnik, mały czy duży, mógł zajrzeć do książki i odczytać wybrany fragment. Książki można było wypożyczyć do domu. W klasach I-III oraz w oddziale przedszkolnym „0” bibliotekarz oraz starsi koledzy czytali opowiadania nawiązujące tematycznie do akcji. Po wysłuchaniu tekstów, dzieci wykonywały prace plastyczne, które posłużyły do dekoracji biblioteki szkolnej.
Kolejnym zadaniem,  było przygotowanie przez uczniów z klasy V papierowych serc i naklejenie na nich wybranych cytatów różnych autorów, mówiących o dobroci  serca. W trakcie Spaceru Serc uczniowie wręczali przygotowane serca napotkanym mieszkańcom miejscowości.
Na zakończenie akcji, chętni czytelnicy robili zdjęcia w przygotowanej sercowej foto budce. Podczas tej akcji czytelniczej uczniowie wysłuchali wiele interesujących tekstów i obejrzeli wiele publikacji podejmujących tematykę serca, co w rezultacie przyczyniło się do owocnej dyskusji nt. zdrowego stylu życia, czyli przede wszystkim do racjonalnego odżywiania, uprawiania sportu, umiejętności dobrego odpoczynku jako form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Nawiązując w rozmowach z uczniami do symboliki serca nie zapomniano wspomnieć o potrzebie czynienia dobra, o przyjaźni oraz konieczności rozwijania wrażliwości na cierpienie innych i niesienia pomocy osobom chorym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *